Nasz hotel jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku.
Położony wśród lasów, w ciszy i spokoju, oferuje m.in. liczne trasy piesze
i rowerowe po malowniczej pradolinie Wisły. Jednocześnie, może być
także punktem startowym do nieco dalszych wypraw. Stąd jest zaledwie
8 km do starego Kwidzyna i 36 km do byłej siedziby wielkich
mistrzów zakonu krzyżackiego w Malborku.
 
Można się także wybrać do zabytkowego
Sztumu (22 km) lub do Białej Góry
(ok. 20 km), gdzie rozpoczyna się delta
Wisły, i obejrzeć system XIX-wiecznych
śluz.

MALBORK

Pierwszy zamek nad brzegami Nogatu zbudowali krzyżacy w ostatnich latach XIII w.
W 1309 r., gdy Malbork został stolicą państwa zakonnego, nastąpił okres szybkiej
rozbudowy. Pod koniec XIV w. cały zespół obronny składał się już z trzech potężnych
zamków - Wysokiego, Średniego i Niskiego - oraz ufortyfikowanego miasta.
Rezydencja wielkiego mistrza była ulokowana na zamku Średnim. W pierwszych
latach XV wieku rozpoczęto szybkie przystosowywanie całego systemu fortyfikacji
do użycia broni palnej. W 1457 r. Malbork został zdobyty przez wojska polskie.
Do 1772 r. zamek Średni był jedną z rezydencji królewskich. Po pierwszym rozbiorze Polski władze pruskie ulokowały w zespole zamkowym m.in. koszary i tkalnie oraz nakazały rozbiórkę części umocnień. Jednak protesty wielu intelektualistów niemieckich spowodowały, że zaniechano systematycznej dewastacji i podjęto prace restauracyjne. W 1945 roku, podczas działań wojennych, zamek został bardzo poważnie zniszczony. Dzisiaj jest to wielki zespół muzealny.

SZTUM

Zamek murowany, którego budowę rozpoczęto około 1326 r., był o tyle nietypowy, że w dużej części zachował układ starego grodu pruskiego, zdobytego w 1236 r. jeszcze przez Hermana von Balka. Górowała nad nim potężna, siedmiokondygnacyjna wieża, zwana w przekazach Więzienną. Zamek był siedzibą wójtów podległych bezpośrednio komturowi w Malborku. Przy budowie zamku wykorzystano prawdopodobnie sporo materiału z poprzednich umocnień. Stąd dość częste zastosowanie kamienia. Dwa budynki mieszkalne w ciągu nieregularnego obwodu murów, wieża strzegąca bramy i wspomniana wieża Więzienna, oddzielone fosą od przedzamcza, stanowiły główne elementy warowni. Z czasem przedzamcze przekształciło się w sporą osadę, która w 1416 r. otrzymała prawa miejskie. Sztum został przyłączony do Polski po wojnie trzynastoletniej. Do 1772 r. zamek był siedzibą starostów królewskich. Następnie znalazł się w granicach Prus. Już pod koniec XVIII w. część umocnień została rozebrana. Do dzisiaj przetrwały m.in. brama wjazdowa, spore partie murów i częściowo wieża Więzienna.

KWIDZYN

Istniejący tu gród został opanowany przez krzyżaków już w 1233 r. Na początku XIV w. na skraju nadwiślańskiej skarpy stanął gotycki zamek kapituły pomezańskiej. W latach 1343-55 dostawiono katedrę, tworząc - wraz z ufortyfikowanym przedzamczem - jeden wielki zespół obronny. Warownię zbudowano z cegły na planie kwadratu, z trzema narożnymi wieżami; czwarta była jednocześnie dzwonnicą katedry. Budynki miały na najwyższej kondygnacji chodniki obronne. Pod koniec XIV w. od strony Wisły stanęła wieża latrynowa, tzw. gdanisko, połączona z zachodnim skrzydłem zamku gankiem ponad 50-metrowej długości. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego (1525) w zamku mieściły się m.in. pruskie urzędy, sąd oraz więzienie. W latach 1772-98 część zabudowań rozebrano, a w 1854 r. - po protestach intelektualistów niemieckich - rozpoczęto rekonstrukcję. Obecnie mieści się tu muzeum.

(powrót do strony hotelu)

Copyright © 2003 by JB-Studio

Aktualizacja 2006-03-09